Nicolas Lampert (1969)
Very Slow, Very Tired (Veľmi pomalý, veľmi unavený), 2006
Koláž, digitálna tlač, 111,8 x 159,4 cm
O autorovi a diele:
Americký interdisciplinárny umelec, ktorého práca sa zameriava na témy sociálnej spravodlivosti a ekológie. Toto dielo pochádza zo série čierno-bielych koláží s názvom Machine animals (Mechanické zvieratá). Tieto práce vytvárajú v nás pocit, že mnohé stroje, vozidlá sú založené na štruktúre hmyzu a zvierat a na tom, ako sa dajú nájsť medzi nimi určité spoločné atribúty. Napríklad v uvedenej reprodukcii je jasné spojenie medzi kamuflážou chameleónov a kamuflážou tankov, ich ťažkopádnosť, obrnený vzhľad. Taktiež je možné interpretovať toto dielo tak, že aj keď niektorí ľudia nežijú vo vojnových oblastiach a nevidia túto stránku sveta, neznamená to, že vojna neexistuje. Umelec používa obrázky a fotografie z vlastnej zbierky. Chce aby jeho obrazy vyzerali ako „pamiatky z minulosti, stratený vedecký manuál, alebo ... dizajn pre budúcnosť.“ Lampert miluje zvieratá a jeho umenie je taktiež reakciou na deštruktívny dopad industrializácie na prírodu.

Hybridy
Metodické pokyny
Ciele
Nakresliť / namaľovať hybridný stroj na základe vonkajších alebo vnútorných podobností objektov.
Navrhnúť hybridný stroj technikou koláže spojením rôznych fotografií do jednej kompozície na základe spoločných vonkajších alebo vnútorných podobností objektov.
Opísať navrhnutý hybridný stroj.
Metódy
Analýza umeleckého diela, verbálna interpretácia, realizačná interpretácia umeleckého diela, metódy praktickej činnosti, metódy slovné, názorné.
Technika:
Koláž, maľba
Pomôcky
Reprodukcia diela Very Slow, Very Tired, fotografie častí strojov, mechanizmov, dopravných prostriedkov, zvierat, výtvarné pomôcky.
Postup
Ako motivácia poslúži samotná reprodukcia diela, predstavenie umelca a motivačný rozhovor.
Ďalšie práce umelca dostupné z:
https://www.nicolaslampert.org/
Motivácia
Žiakov sme rozdelili na dve skupiny. Prvá skupina mala k dispozícii fotografie strojov a zvierat. Ich úlohou bolo vybrať si fotografiu a rozstrihnúť ju na časti, ktoré chcú zachovať pre svoje dielo. Tieto časti si nalepili na výkres a následne fotografiu doplnili o kresbu alebo maľbu podľa vlastnej fantázie a vytvorili hybridný stroj.
Druhá skupina pracovala s vlastnou fantáziou, vymýšľala a maľovala vlastný hybridný stroj. Ten pomenovali a v závere hodiny svoj výkres prezentovali pred triedou.
Žiakom bolo taktiež umožnené pracovať samostatne na vlastnej interpretácii diela a prísť tak s jedinečným nápadom. Neurčovali sme striktne ani výtvarno-výrazové prostriedky, žiaci sa mohli rozhodnúť, či použijú čierno-bielu kombináciu alebo svoje návrhy hybridov vytvoria farebne, ako svoje stroje zobrazia na ploche, v akom materiály, tvare či kompozícii.
Výtvarné aktivity
Aké pocity v tebe vyvoláva dielo?
Majú stroj a zviera niečo spoločné?
Prečo si myslíte, že umelec využil práve čierno-bielu farbu vo svojich dielach?
Pozrite sa na tieto čudné stvorenia, čo si myslíte, že sú?
Ako si myslíš, že umelec vytvoril tieto obrázky?
Môžeme takéto stroje vidieť naživo? Alebo sú len vymyslené?
Ak vedci, dizajnéri niečo navrhujú myslíte si, že sa inšpirujú prírodou?
Vieš povedať aký naozajstný stroj sa podobá na nejaké zviera?
A viete čo je to hybrid?
Námety na diskusiu
Dokresľovanie strojov do kópie obrazu, kolorovanie kópií obrazu podľa vlastnej fantázie alebo prostredníctvom základných/ teplých /studených farieb, či v rôznych farebných škálach, spájanie viac ako dvoch fotografií do jednej kompozície, vytvoriť priestorový objekt z rôznych častí strojov, voľná téma: dokonalo skryté- umenie chameleón.