Kara Walker (1969)
Gone (Preč) – detail, 1994
Inštalácia- vystrihovaný papier na stene 396,2 x 1524 cm
O autorovi a diele:
Afroamerická umelkyňa, ktorej diela sa zameriavajú na skúmanie pôvodu rasovej nerovnosti, spôsobmi, ktoré by mali presahovať bielu a čiernu. Ako formu na vyjadrenie svojej filozofie používa siluetu, ktorá má veľmi veľký význam pre jej diela. Je to silná metafora pre stereotyp, ktorý ako sama uvádza „...hovorí veľa s málo informáciami“. Táto silueta tiež umožňuje umelkyni aby sa takpovediac pohrala s našim zrakom. Často sa totiž nedá rozoznať, čo je vpredu a vzadu, ktoré končatiny patria komu a iné nejasnosti, ktoré nás nútia spochybňovať to čo vieme a vidíme. Jej práca silne čerpá z tradícií rozprávania príbehov, voľne spája fakty a fikciu a na dokončenie obrazov používa svoju živú fantáziu. Vo svojich dielach často využíva panoramatické zobrazovanie a nové médiá. Jej príbehy sú otvorené a nútia každého diváka interpretovať ich na základe vlastnej osobnosti, predsudkov či histórie.

Obrysový tvar
Ciele
-
Nakresliť približný tvar predmetu rôznymi kresliacimi nástrojmi a pomôckami.
-
Namaľovať obrysový tvar objektov s využitím symetrickej a asymetrickej kompozície. Vytvoriť siluetu vlastnej postavy/ časti tela.
-
Namaľovať príbeh fŕkaním tušu a dolepovaním zvolených obrysových tvarov.
Metódy
Analýza umeleckého diela, verbálna interpretácia a realizačná interpretácia umeleckého diela, metódy tvorivej dramatiky, zážitkové metódy, metódy praktickej činnosti, metódy slovné, názorné.
Technika:
Kresba, maľba, tuš.
Pomôcky
Reprodukcia diela Gone – výtlačok alebo prezentácia diela v prezentácii, či online galérii,
1.časť: baliace papiere/výkresy veľkých formátov, výkresy formátu A4, makety ľubovoľných siluet, rôzne kresliarske a maliarske nástroje: rudky, uhlíky, mastný a suchý pastel, ceruzy, fixky, hubky, spreje a iné.
2.časť: výkres formátu A3, A4 tuš, slamka, výtlačky rôznych siluet napríklad z rozprávok, makety obrysov rôznych predmetov (prioritne takých, ktoré sú čierno-biele v reálnom živote).
Metodické pokyny
Postup
Ako motivácia poslúži samotná reprodukcia diela, predstavenie umelca a motivačný rozhovor.
Ďalšie práce umelca dostupné z:
http://www.karawalkerstudio.com/
Motivácia
Predkladané aktivity a námety boli realizované na 4 vyučovacích hodinách v jednej triede. Rozdelené boli do dvoch blokov po dve hodiny. Každý blok bol venovaný vybranému dielu a pre žiakov boli pripravené dva výtvarné problémy, rovnako však mali možnosť interpretovať dielo podľa vlastnej predstavy a fantázie. Túto možnosť si však v tejto triede nevybral žiaden žiak.
1. časť/blok: žiakov sme rozdelili na dve skupiny. Prvá skupina: Vytvor obrys postavy – vystrihni siluetu postavy a vytvor obraz jej opakovaným obkresľovaním v rôznych polohách a s rôznymi nástrojmi. Druhá skupina: Vytvor obrys svojho tela a pomocou rôznych nástrojov ho dotvor podľa vlastnej fantázie.
2. časť/blok: Aj tu sme využili skupinovú formu práce. Každej skupine bola zadaná úloha, po jej vyriešení sa skupiny vymenili.
Prvá skupina: Na predchádzajúcej hodine sme si vyskúšali usporiadať na výkrese naše siluety rôzne, teraz si vyskúšame vytvoriť naše práce tak, aby boli symetrické. Mali ste porozmýšľať, aké predmety sú v bežnom živote čierne a biele. Vašou úlohou je pohrať sa s ich farebnosťou, vmyslieť ako by sa dali symetricky uložiť na výkres, či už ako odraz na vodnej hladine alebo vymyslieť iné symetrické rozloženie. Výkres si môžete rozdeliť na polovicu a každú túto polovičku vymaľovať ináč, podľa vašej fantázie, alebo prepojiť bielu s čiernou a opačne.
Druhá skupina: Oživ siluetu svojej rozprávkovej bytosti a pomocou tušu vytvor prostredie v ktorom sa bude nachádzať. Aký príbeh rozpráva tvoja kniha?
Výtvarné aktivity
Ako by sa dal popísať tento obraz?
A odkiaľ ste prišli na to čo je na obraze aj keď nevidíme ich tvár, iba také tiene?
Vieš čo je silueta?
Prečo si myslíte, že umelkyňa použila čiernu a bielu farbu?
+ otázky aj k druhému dielu, ktoré žiaci videli:
Keď sa pozrieme na tento druhý obraz, ako na vás pôsobí? Aké sú medzi obrazmi rozdiely?
Táto umelkyňa tvorí svoje obrazy aj preto, lebo chce nám niečo povedať o rasizme. Počuli ste už také slovo?
My vieme, že každý človek je originál a že na svete sú ľudia rôznej rasy, rôzne rozprávajú a vyzerajú. A niekedy sa stáva, že sa iným ľudom posmievame, alebo sa k nim správame zle. Je to správne?
Otázky na diskusiu
dramatizácia diela – skús dielo oživiť a zahrať so spolužiakmi, vytvor papierové bábky s pohyblivými rukami a nohami (vhodné pre 3. ročník ZŠ), tieňové divadlo, vymysli rozhovor o čom sa postavy na obraze rozprávajú- bubliny s textom, skús zmeniť priestor a čas kde sa siluety nachádzajú, obrysy tiel žiakov z triedy – vytvorenie veľkoformátového aj panoramatického plagátu triedy v danom štýle a technike, práca so šablónami, nakresli obraz len pomocou siluet a obrysov, narúšanie stereotypov v maľbe a kresbe.